قرابت معنایی نشر الگو

 

با توجه به رقابت تنگاتنگی که در میان کتاب های کمک درسی و انتشارات مختلف وجود دارد، تصمیم گرفتیم تا در این سری مقالات تعدادی از این کتاب ها را بررسی کنیم تا کمکی باشد به شما در زمان خرید شیمی دهم مبتکران کتاب تست و کمک درسی.

بررسی کتاب شیمی دهم مبتکران

متاسفانه یکی از نکات منفی این کتاب این است هیچ گونه صحبتی در رابطه با هدف اصلی نویسنده از این کتاب در مقدمه نیست. حتی هیچ گونه صحبتی درباره ی روند کتاب هم نشده است و تنها به قرابت معنایی نشر الگو نظر می رسد که این کتاب با هدف تمرین تست و آماده سازی دانش آموزان پایه ی دهم برای کنکور سراسری تالیف شده است. همینطور گفتنی است که کتاب هیچگونه روند مشخصی را طی نمی کند بلکه در بعضی مواقع لحن جدی و بعضی مواقع هم لحن شوخی در پیش گرفته است.

 

درس نامه

یکی از ویژگی هایی که این کتاب را به یک کتاب دلنشین و جذاب تبدیل کرده است، یک درس نامه ساده و روان است. در اصل نویسنده تلاش کرده تا با لحنی دلنشین و با استفاده از کاریکاتور های جذاب و کاربردی، موارد سخت را به شیوه ای قابل فهم بیان کند. درس نامه ی این کتاب تقریبا تمامی نکات کتاب درسی، مثال ها و تمرینات را پوشش داده است. درس نامه ی این کتاب همسو با سوالات کنکور سال های اخیر می باشد اما در مواردی هم درس نامه و تست ها پا را جلو تر از سطح کنکور سراسری گذاشته اند که این گاهی ممکن است باعث استرس دانش آموزان شود. مطالبی که در درس نامه ذکر شده اند عمق مناسبی دارند و برای دانش آموزان در هر سطحی قابل فهم هستند. در این درس نامه همچنین نکات تستی هم آموزش داده شده است که از نقاط مثبت کتاب محسوب می شود. تنها ایرادی که می توان به این بخش از کتاب گرفت، بی توجه بودن و رعایت نکردن استاندارد های محاسباتی کنکور است.

 

تست

در زمان خرید کتاب کنکور شیمی دهم مبتکران از این موضوع خاطر جمع باشید که برای هر موضوعی به اندازه ی کافی تست وجود دارد. این کتاب به صورت قدم قدم با کتاب درسی به جلو رفته است و به همین خاطر تست ها به صورت خودکار میکرو طبقه بندی شده اند. تست ها به صورتی تالیف شده اند که برای همه ی سطوح مناسب می باشند اما این نکته قابل تامل است که متن کتاب و نوع نگارش تست ها سال هاست که به همین صورت بوده است و تغییری نکرده است. در بعضی موارد تست هایی در کتاب مشاهده می شود که سطحشان بالا تر از سطح کنکور است و این ممکن است باعث سردرگمی و ترسیدن مخاطب شود.

از نقاط قوت این کتاب می توان به پاسخ نامه ی تست های آن اشاره کرد به صورتی که گویی در جواب هر تست بار دیگر درس نامه به طور کامل ذکر شده است  و تنها به جواب تست اکتفا نشده است. تست ها هم برای همه ی سطوح در نظر گرفته شده اند.

به طور کلی می توان گفت مطلب ها و تعداد تست هایی که در این کتاب موجود است بسیار زیاد می باشد و این موضوع باعث شده که کتاب در دو جلد تالیف شود با وجود این مسائل شما با خرید شیمی دهم مبتکران ضزز نمی کنید و می توانید سطح خود را بالا ببرید. از دیگر توصیه هایی که می توانم در پایه دهم به شما داشته باشم خرید شیمی دهم مبتکران است که در مقالات بعدی آن را بررسی خواهیم کرد.